ΛΗΜΝΟΣ

Ήφαιστος Λήμνου – Προμηθέας 72-75….

post-img

Δύσκολο διπλό για τον Προμηθέα στη Λήμνο, με τους Πατρινούς να αντέχουν στα τελευταία δευτερόλεπτα και τελικά να επικρατούν του Ηφαίστου με 72-75. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και παρά την αντεπίθεση που δέχθηκαν στα τελευταία λεπτά, κράτησαν την ψυχραιμία τους κι έφτασαν στην 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα και με τρίποντο του Κασελάκη έφτασε στο 8-17, με τους γηπεδούχους να απαντούν με επιμέρους 10-5 για το 18-23 της πρώτης περιόδου. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ανέβασαν την απόδοσή τους και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (23-23, 11’), με το παιχνίδι να είναι κλειστό μέχρι και 1 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου (35-37). Στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως, ο Χολ με γκολ φάουλ έδωσε αέρα 5 πόντων στους Πατρινούς με το υπέρ τους 35-40.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και έφτασαν στο +8 μετά από δύο εύστοχες βολές του Αγραβάνη (46-54, 27’), ο Τσαϊρέλης όμως με δύο διαδοχικά καλάθια μείωσε για το 50-55 της τρίτης περιόδου. Ο Προμηθέας πάτησε γκάζι στη συνέχεια κι έφτασε για πρώτη φορά στο +11 με τρίποντο του Αγραβάνη (54-65, 33’), με τον Μολντοβεάνου να κρατά όρθιο τον Ήφαιστο με 5 σερί πόντους (59-68, 35′). Ο Μπαμπ αστόχησε σε δύο τρίιποντα, οι Χάμοντς και Έβανς όμως το εκμεταλλεύτηκαν και μέιωσαν σε 63-68 (36′). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά είχαν μείνει χωρίς σκορ για περίπου 3 λεπτά, ο Φίλερ όμως κάρφωσε για να επαναφέρει τη διαφορά στο +7 (63-70), με τον Σμιθ να σκοράρει και να κρατά στο παιχνίδι την ομάδα του (65-70, 38′). Ο Αγραβάνης ευστόχησε σε 1 βολή και ο Σμιθ πέτυχε το λέι απ, πήρε το φάουλ, δίχως όμως να πάρει και το μάξιμουμ, με τον Λίποβι να αποδεικνύεται περισσότερο ψύχραιμος και να ευστοχεί και στις δύο για το 67-73 στα 50” για τη λήξη. Ο Λιτλ κάρφωσε ανενόχλητος για το 69-73, ο Κασελάκης αστόχησε σε μία βολή (69-74) και ο Λιτλ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο στα 22′ για το 72-74! Στα 8” όμως για το φινάλε, ο Φίλερ έβαλε μία βολή, αστόχησε στη δεύτερη, με τους γηπεδούχους να μην βρίσκουν το τρίποντο για την ισοφάριση, με τον Προμηθέα να εξασφαλίζει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-23, 35-40, 50-55, 72-75

On Fire: Ο Ολεξάντρ Λίποβι με 18 πόντους (2/4διπ, 4/6τριπ, 2/2β) σε 27:10.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 54-65 στις αρχές της τελευταίας περιόδου (33’).

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές ο Χολ είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Αγραβάνης 12 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από την άλλη, για τον Ήφαιστο, ο Λιτλ είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σμιθ 13 πόντους, και 7 ριμπάουντ και ο Έβανς 6 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Οι νικητές είχαν 19 ασίστ και 9 λάθη, με τον Ήφαιστο να τελειώνει το παιχνίδι με 9 ασίστ και 14 λάθη.

Διαιτητές: Σχινάς, Τζαφλέρης, Μπίκας